آب سرد بنوشید

همچنین بخوانید : بهترین روش های لاغری شکم

آب سرد، سرعت سوخت و ساز را بالا می برد. دمای پایین و سرد آب، بدن را مجبور می کند برای تعدیل دمای درونی اش، سخت تر کار کند. این حالت منجر به افزایش سرعت متابولیسم می شود.

حین ورزش آب بنوشید

هیچ چیزی مانند آب، عطش را فرو نمی نشاند، و نوشیدنی های ورزشی هم جایگزین ضعیفی برای آب محسوب می شوند. نوشیدن آب بین تمرینات ورزشی، مفاصل را نرم و روان می کند، از گرفتگی عضلات جلوگیری کرده و سلول ها را تغذیه و تقویت می نماید. آب رسانی مناسب و کافی این اطمینان را به شما می دهد که مایعاتی را که حین ورزش با تعریق از دست داده اید، جایگزین می کنید.

پیش از غذا آب بنوشید

آب یک ضداشتهای طبیعی است! چون معده را به خوبی پُر می کند و باعث احساس سیری می شود. نوشیدن آب قبل و حین خوردن به شما احساس سیری برای مدت طولانی تری می دهد. زمانی که احساس سیری کنید، کمتر هم می خورید. نوشیدن آب پیش از غذا می تواند سبب شود در هر وعده، ۷۵ کالری کمتر مصرف کنید.

پیرو قانون ۸ لیوان آب در روز بنوشید

خیلی ساده است، روزانه ۸ لیوان آب بنوشید تا وزن ایده آل تان را حفظ کنید. این قانون توسط بیشتر متخصصان تغذیه توصیه می شود.

افزایش احساس سیری

تست های بالینی نشان می دهند نوشیدن آب قبل و حین وعده های غذایی، احساس سیری را افزایش می دهد. اگر احساس رضایت و سیری بیشتر شود، یعنی کالری کلی کمتری دریافت می گردد. همه این ها کاهش وزن تدریجی را دربر دارد. البته از طرفی هم برخی متخصصان معتقدند که نوشیدن آب زیاد بین غذا خوردن موجب بروز مشکلات گوارشی می شود.

آيا واقعا بدن انسان به روزانه ۸ليوان آب نياز دارد؟ آيا بايد از آبهاي فيلتر شده استفاده کرد؟ نگران نباشيد با مطالعه اين مقاله به تمام جواب سوالات خود مي‌رسيد. پزشکان معتقدند، يک مرد بزرگسال در طول روز به حدود ۱۳فنجان (۳ليتر) مايعات و يک زن بزرگسال به ۹فنجان (۲/۲ليتر) مايعات نياز دارد. البته وزن و سايز بدن و ميزان فعاليت و تحرک روزانه روي ميزان نياز بدن به مايعات تأثير ميگذارد. هر چقدر فرد چاقتر و فعالتر باشد به مايعات بيشتري نياز دارد.


 

اگر به جاي نوشيدن نوشيدنيهاي پرکالري آب را انتخاب کنيد، قطعا دچار اضافه وزن و چاقي نخواهيد شد، زيرا کالري کمتري مصرف ميکنيد و حتي ممکن است لاغر شويد. مطالعه بر روي افراد بزرگسال چاق که قبل از هر وعده غذايي ۲فنجان آب مينوشند، نشان داده اين افراد در وعده غذايي خود کالري کمتري مصرف ميکنند و طي ۱۲هفته نسبت به افرادي که آب نمينوشند وزن بيشتري کم ميکنند.


 

 آب و هوا روي ميزان آب مصرفي تأثير ميگذارد:

افرادي که در مناطق گرم که آب و هواي خشکي دارد، زندگي ميکنند، به دليل تعريق زياد به آب بيشتري نياز دارند، بخصوص اگر اهل ورزش باشند. آب و هواي شرجي و مرطوب نيز آب بيشتري ميطلبد. وقتي در آب و هواي شرجي و گرم زندگي ميکنيد، بايد آب مصرفی خود را به ۲برابر افزايش دهيد.


 

 آب از طريق غذا نيز تأمين ميشود

حدود ۲۰درصد مايعات مصرفي يا حدود ۲/۲ فنجان آب مورد نياز روزانه بدن از طريق مصرف غذاها تأمين ميشود. تمام غذاها بخصوص ميوه و سبزيجات حاوي مقاديري آب هستند. اما بايد به خاطر داشته باشيد که نوشيدن قهوه و چاي چون ادرارآور هستند، باعث ميشود آب بيشتري از بدن دفع شود.


 

   روش تشخيص کم آبي بدن:

راحتترين راه براي اينکه متوجه شويد، ميزان مايعات بدنتان کم يا زياد است، مشاهده رنگ ادرار است. اگر رنگ ادرار زرد روشن باشد، يعني ميزان آب بدنتان کافي است، اما اگر رنگ ادرار زرد تيره باشد مثل آب سيب، يعني بدن در معرض خشک شدن آب بدن و کم آبي قرار دارد.


 

در مورد افراد ميانسال و مسن نيز ميزان آب مصرفي در روز بايد همانند افراد بزرگسال باشد. اما چون با بالارفتن سن، حس تشنگي کاهش پيدا ميکند، بدن بيشتر در معرض کم آبي قرار دارد. زنان باردار و مادراني که از نوزادان و فرزندان خود نگهداري ميکنند به آب بيشتري نياز دارند. مصرف برخي از داروها مثل آنتيهيستامينها و برخي از داروهاي ضدافسردگي نياز بدن به مايعات را افزايش ميدهند.


 

سديم، پتاسيم، کلرايد، کلسيم و منگنز عناصري هستند که وجودشان براي عملکردهاي حياتي بدن ضروري است، اينها الکتروليتهايي هستند که در اثر تعريق از بدن دفع ميشوند. کم يا زياد شدن اين الکتروليتها در بدن و در صورت تخليه جايگزين کردن بلافاصله آنها بسيار مهم است. اگر تعادل الکتروليتها در بدنتان بهم بخورد، بدن نميتواند آبي را که دريافت ميکند، جذب کند.بسياري از الکتروليتها با تغذيه سالم و منظم به راحتي ذخيره و جايگزين ميشوند. با مصرف نوشيدنيهاي ورزشي ميتوانيد کمبود سديم خود را جبران کنيد. سعي کنيد در هواي خنک ورزش کنيد و اگر ميدويد زمان آن کوتاه باشد.


 

آيا نوشيدن آب بيشتر بهتر است؟

نه اين فرضيه الزاما درست نيست. ممکن است زيادهروي در مصرف آب مضر باشد. اگر بيش از حد آب بنوشيد دچار شرايطي به نام مسموميت آب خواهيد شد، در اين شرايط در اثر تعريق طي چندين ساعت و نوشيدن مقادير فراواني آب ميزان سديم خون کاهش شديدي پيدا ميکند. اين شرايط معمولا براي ورزشکاراني که سخت ورزش ميکنند، رخ ميدهد. علائم آن عبارتند از: سرگيجه، ضعف، حالت تهوع و حتي در نهايت ميتواند فرد را در کما و يا حالت مرگ قرار بدهد.


 

   آب شير بايد فيلترگيري شود

فيلتر باعث ميشود تا کيفيت آب بهتر شود. کلرايد اضافه شده  به آب توسط فيلتر گرفته ميشود و آب مزه بهتري پيدا ميکند، علاوه بر اين فيلتر فلزهاي موجود  درآب مثل مس را نيز ميگيرد . حتما از فيلترهايي استفاده کنيد که برچسب کيفيت آب را دارند.

کلمات کلیدی:

|فواید نوشیدن اب|تاثیر آب بر جوش صورت|فواید اب برنج برای پوست صورت|مضرات نوشیدن آب زیاد|خواص نوشیدن آب گرم ناشتا|نوشیدن آب ناشتا|خوردن اب باعث چاقی صورت میشود|ایا خوردن اب باعث چاقی میشود|لاغری در استخر|ایا اب زن خوردنی است|آب چاق میکند یا لاغر؟|فواید خوردن اب زیاد|آب باعث لاغری می شود